Dlaczego w Unikowie może powstać kopalnia gipsu?
Potencjał złoża gipsu w Unikowie
Gips jest surowcem strategicznym
Uruchomienie wydobycia złoża gipsu w regionie, realizuje politykę pozyskiwania surowców strategicznych dla rozwoju krajowego przemysłu i branży budowlanej, m.in. produkcji płyt gipsowo-kartonowych i tynków, które są powszechnie wykorzystywane do wykończenia domów i mieszkań.
Jakie będą efekty działalności kopalni?
W procesie przygotowawczym do wydobycia, wraz z ekspertami dokładnie zbadaliśmy możliwe skutki eksploatacji złoża w odniesieniu do środowiska i otoczenia. W związku z tym możemy precyzyjnie stwierdzić, jak działalność kopalni wpłynie na okolicę. Zobowiązujemy się działać zgodnie z panującymi normami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewniać optymalne i skuteczne rozwiązania chroniące środowisko naturalne.
Zrównoważona eksploatacja z dbałością o środowisko naturalne i otoczenie

Nowoczesny zakład, solidny inwestor
Transport oraz czystość dróg
Stan wód w okolicy pod kontrolą
Mała retencja wody
Ograniczenie do minimum hałasu, zapylenia i drgań
Złoże będzie urabiane w kopalni metodą mechaniczną oraz strzałową, ale tylko w ograniczonych strefach, z zastosowaniem bezpiecznych mas ładunków i z ograniczeniem pięter roboczych (głębokości). Zastosowanie krótszych otworów strzałowych zmniejszy oddziaływanie pochodzące z hałasu i drgań. Wyznaczony w koncepcji eksploatacji obszar, gdzie mogą odbywać się roboty strzałowe zostanie poddany weryfikacji przez rzeczoznawcę Wyższego Urzędu Górniczego, który wykona ekspertyzę w terenie. Na tej podstawie zostanie opracowana mapa z dopuszczalnym zasięgiem robót. Przedział czasowy robót zostanie natomiast określony w Decyzji Środowiskowej. Kopalnia nie będzie generować ciągłego hałasu, który mógłby być uciążliwy dla otoczenia.
Od północnej, wschodniej i południowej strony zakładu górniczego znajdą się wały ziemne ograniczające oddziaływania. W bezpośrednim sąsiedztwie magazynu gipsu powstaną wały ziemne o wysokości 3 i 6 m stanowiące barierę izolującą od hałasu i zapylenia. System kruszenia będzie znajdował się docelowo głęboko wewnątrz wyrobiska, poniżej powierzchni terenu. Dźwięki generowane przez proces kruszenia nie będą się
rozchodzić po okolicy. Maszyny do zakładu przeróbki zostaną dobrane tak, by ograniczyć produkcję frakcji gipsu, które są najbardziej pylące. Na większości przenośników taśmowych zostaną zainstalowane osłony akustyczne, a magazyny gipsu (tzw. pryzmy) będą cyklicznie zraszane. Dzięki wszystkim tym działaniom, hałas, zapylenie i drgania zostaną ograniczone do minimum.
Szansa na rozwój regionu
Nowe miejsca pracy
Poprawienie infrastruktury
Przeciwdziałanie wyludnianiu się gminy
Wykorzystanie potencjału
Promocja poprzez gips to szansa dla Ponidzia na budowanie ogólnopolskiej rozpoznawalności regionu jako zagłębia gipsowego istotnego dla polskiej gospodarki. Cel ten doskonale współgra z rozwojem turystyki w regionie oraz z powstaniem uzdrowiska. Gips może stać się atrakcją, która zachęci do wizyty w regionie.
Proces uruchomienia kopalni pod nadzorem ekspertów i ścisłą kontrolą organów administracji publicznej
Etapy badań i dokumentacji oraz uzyskiwanie pozwoleń
Kamienie milowe
Rozpoczęcie procesu nabywania gruntów
Wykonanie projektu robót, uzyskanie koncesji na rozpoznanie złoża, wykonanie badań geologicznych i geofizycznych wraz z dokumentacją
Badania środowiskowe: analizy ryzyka, inwentaryzacja przyrodnicza, raport środowiskowy
Wykonanie koncepcji eksploatacji i przeróbki gipsu
Procedura uzyskania decyzji środowiskowej
Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Budowa drogi dojazdowej
Uzyskanie koncesji na eksploatację
Budowa zakładu górniczego, instalacja niezbędnych urządzeń
Rozpoczęcie wydobycia gipsu
Dotychczas wykonane dokumentacje i uzyskane pozwolenia związane z projektem Uników
Rozpoznanie, dokumentacja złoża i koncepcja eksploatacji
- Prawo do korzystania z informacji geologicznej zawartej w projekcie i dokumentacji geologicznej dotyczącej
złoża gipsów mioceńskich Uników-Galów-Szaniec w kat. C2 wykonanej w 1973 roku, zatwierdzonej decyzją
Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 15 sierpnia 1974 r., znak: KZK/012/K/29867/74 – umowa nr
1378/IG/2018 z dn. 19.09.2018 r. o korzystanie za wynagrodzeniem z informacji geologicznej dotyczącej
złoża gipsów mioceńskich „Uników-Galów-Szaniec”. - Koncesja nr 6/2021/p wydana przez Ministra Klimatu i Środowiska w dn. 30.04.2021 r. na poszukiwanie i
rozpoznawanie złoża gipsów mioceńskich „Uników-Galów”. - Dokumentacja geologiczna złoża gipsów mioceńskich w kat. C1 „Uników-Galów (autorzy – Arcadis Sp. z o.o.:
P. Brytan, A. Otrębski, J. Kudłacik, M. Borto, A. Sternal, Knauf Bełchatów: P. Kuć, S. Holeksa), czerwiec
2023, zatwierdzona decyzją Ministra Klimatu i Środowiska w dn. 30.11.2023 r. (znak: DGK-WD-
II.734.24.2022.EZD). - Koncepcja eksploatacji i przeróbki złoża gipsów mioceńskich „Uników-Galów (autorzy – Fundację Nauka i
Tradycje Górnicze z siedzibą przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH w Krakowie: M.
Zajączkowski, K. Cyran, M. Kowalski, J. Pyra, M. Sikora, R. Chulist, M. Mądry-Gruca, P. Zarych), grudzień
2023.
Hydrogeologia
- Dokumentacja hydrogeologiczna określająca warunki hydrogeologiczne w związku z zamierzonym
wykonaniem odwodnienia w celu wydobywania gipsów ze złoża „Uników-Galów” (autorzy – Arcadis Sp. z o.o.: A. Taraziewicz, J. Kudłacik, A. Otrębski, R. Serafin, M. Borto), grudzień 2023, zatwierdzona decyzją Ministra Klimatu i Środowiska w dn. 11.06.2024. - Projekt odwodnienia kopalni „Uników-Galów” (autorzy – Ekobiegły Sp. z o.o. Kancelaria Zarządzania
Środowiskiem: Ł. Szałata, J. Zwoździak, M. Byelyayew, Hydrogeoprojekt Sp. z o.o.: M. Kołodziejczak, E. Filipiak, S. Studniarek, A. Nowak, B. Janicki, R. Śliwka), marzec 2024.
Ochrona środowiska
- Inwentaryzacja przyrodnicza – raport całoroczny (autorzy: J. Zwoździak, Ł. Szałata, M. Byelyayew, Zespół ds. przyrody: P. Seget, H. Łożyńska, K. Bilnicki, P. Puszkarska, S. Banach, B. Seget, Ł. Niedźwiedź, F. Paluch),
czerwiec 2024 - Raport o oddziaływaniu na środowisku
Transport
- Wariantowa koncepcja techniczna dróg transportowych dla wywozu urobku z projektowanej kopalni gipsu
Uników-Galów (autorzy – Mariusz Pawelec pracownia projektowa: M. Pawelec, T. Kulig), grudzień 2023 r
REKULTYWACJA TERENU
Co się dzieje po zakończeniu wydobycia i zamknięciu kopalni?
Po zakończeniu działalności kopalni, teren zostanie zrekultywowany, czyli podany zabiegom, które mają na celu przywrócenie gruntom, na których było prowadzone wydobycie, wartości przyrodniczych i użytkowych. Dzięki temu obszary pogórnicze mogą zostać dalej zagospodarowane, np. w kierunku rekreacyjnym. Osiągnięcie tego celu wymaga rozłożenia procesu rewitalizacji w czasie.
Mając na względzie proces rekultywacji, projektując zakład wydobywczy zminimalizowaliśmy oddziaływanie na krajobraz oraz zaprojektowaliśmy eksploatację w sposób pozwalający na możliwie jak najszybsze rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych. Już po ok. 3 latach od rozpoczęcia eksploatacji, nadkład ze zwałowiska tymczasowego zostanie przetransportowany na część południowo-wschodnią wyrobiska i posłuży do odtworzenia pierwotnego ukształtowania terenu oraz rozpoczęcia prac rekultywacyjnych.