MASZ PYTANIA?

Z chęcią na nie odpowiemy

Pytania i odpowiedzi dotyczące planowanego wydobycia gipsu naturalnego w Unikowie

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące planowanego wydobycia gipsu w Unikowie.
Aby zobaczyć odpowiedź, kliknij w wybrane pytanie.

Gips jest kluczowym surowcem dla branży budowlanej. Braki lub opóźnienia w dostawach wpłyną negatywnie na koszty materiałów budowlanych oraz terminową realizację inwestycji mieszkaniowych i pożytku publicznego. Lokalne wydobycie gipsu powoduje, że dostawcy materiałów budowlanych są mniej zależni od importu, a krótszy łańcuch dostaw to mniejsza emisja CO2 w porównaniu z dostawami realizowanymi spoza naszego kraju. W związku z tym nowe kopalnie gipsu są uruchamiane w wielu miejscach w Europie i na świecie, nie tylko w Polsce. To zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju i stabilny rozwój gospodarczy.
Knauf realizuje wszystkie swoje inwestycje z najwyższym poszanowaniem dla przyrody i lokalnej społeczności. Nasze globalne doświadczenie w funkcjonowaniu kopalni pozwala nam niemal całkowicie zminimalizować wpływ na środowisko i potencjalne niewygody dla mieszkańców. Mamy skuteczne sposoby na blokowanie rozprzestrzeniania się pyłu (np. wały z nasadzeniami roślinności, mycie pojazdów, zraszanie magazynu gipsu), a roboty strzałowe planujemy tak, by nie zaburzać spokoju okolicy. Wpływy z podatków mogą przyczynić się do poprawy sytuacji gospodarczej gminy i dofinansowanie w obszarach edukacji, kultury czy turystyki. Po zakończeniu wydobycia teren kopalni zostanie zrekultywowany i przekazany gminie do użytku publicznego
Nowe inwestycje to szansa na rozwój regionu, a nie zagrożenie. Zależy nam na oferowaniu dobrych i bezpiecznych miejsc pracy. Górnictwo jest obecnie wysoce technologiczną dziedziną. Sama kopalnia stworzy nowe miejsca pracy dla specjalistów takich jak inżynierowie i mechanicy górnictwa, elektrycy, logistycy czy pracownicy ochrony oraz transportu. To także możliwość rozwoju lokalnych firm, ponieważ uruchomienie i obsługa kopalni wymaga wsparcia zewnętrznych kontrahentów. Długofalowo zrekultywowany teren kopalni i powstanie zbiornika wodnego to możliwość rozwoju branży turystycznej i usługowej.
Zaopatrzenie w wodę w regionie jest i pozostaje bezpieczne. Dzięki badaniom wiemy, że działalność kopalni nie powinna znacznie wpływać na obniżenie poziomu zwierciadła wód gruntowych w okolicy. Poprzez system monitoringu wód podziemnych będziemy na bieżąco wykonywać pomiary i kontrolować stan wód, a w razie potrzeby będziemy je udostępniać okolicznym mieszkańcom i władzom gminy.
Opracowujemy plan transportu gipsu z kopalni. Nie planujemy transportu drogą, która już jest intensywnie eksploatowana i biegnie pośród zabudowań mieszkalnych. Projekt trasy transportu będzie konsultowany z lokalną społecznością i władzami gminy. Możliwe rozwiązania będą prezentowane po wypracowaniu koncepcji satysfakcjonującej dla każdej ze stron.
Wręcz przeciwnie. Okoliczne działki i nieruchomości mogą zyskać na wartości z uwagi na sąsiedztwo zagłębia gipsowego oraz z uwagi na planowane powstanie dużego zbiornika wodnego po zakończonym wydobyciu. Na działkach w okolicach kopalni kiedyś mogą powstać pensjonaty i infrastruktura rekreacyjna.
Wydobycie gipsu kojarzy się pyłem, ale obecnie dostępne rozwiązania technologiczne ograniczają do minimum przenoszenie pyłu poza teren kopalni. Pojazdy ciężarowe będą utrzymywane w czystości i będą wyjeżdżały z kopalni po procesie czyszczenia, aby nie rozprzestrzeniać pyłu po okolicy.
Kopalnia nie będzie generować ciągłego hałasu, który uprzykrzałby życie mieszkańców okolicy. W naszym zakładzie zastosujemy wiele nowoczesnych rozwiązań, które ograniczą do minimum słyszalność odgłosów z kopalni. Urabianie metodą strzałową będzie się odbywać tylko w ograniczonych strefach, zastosujemy krótsze niż standardowo otwory strzałowe, a na przenośnikach taśmowych do transportu gipsu zamontujemy osłony akustyczne. Wokół zakładu górniczego zostaną wzniesione wały ziemne stanowiące barierę izolującą od hałasu. Kruszenie będzie się odbywać głęboko wewnątrz wyrobiska, poniżej powierzchni terenu. Dźwięki generowane przez proces kruszenia nie będą się roznosić poza kopalnię.
Regulacje prawne wymagają od inwestora przedstawienia planu rekultywacji kopalni, czyli przywrócenia gruntom ich pierwotnych funkcji lub nadania nowych. Po zakończeniu działalności pogórnicze wyrobisko napełni się wodą, tworząc akwen, który może być przeznaczony do celów rekreacyjnych. Proponowany kierunek rekultywacji wzbogaci krajobraz, zwiększy atrakcyjność regionu i poprawi bioróżnorodność. Po procesie rekultywacji teren będzie atrakcyjny przyrodniczo i wizualnie, a jego wyjątkowa historia będzie tylko dodatkowym atutem do odwiedzenia okolicy.
Dla Knauf jako inwestora Kopalni Uników jest rzeczą oczywistą, aby aktywnie i przejrzyście informować lokalną społeczność o planowanej procedurze uruchomienia wydobycia gipsu. Chcemy być dobrym sąsiadem, dlatego liczymy się z każdą opinią, jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości, tak aby zyskać zrozumienie dla naszej inwestycji. Wierzymy, że zapewni ona rozwój regionu i harmonijnie wpisze się w okolicę. Jesteśmy i nadal będziemy partnerem dla lokalnej społeczności oraz władz gminy. W przypadku dalszych pytań zapraszamy do kontaktu poprzez formularz „Wyślij wiadomość”. Odpowiemy na każde otrzymane zapytanie.

Masz dodatkowe pytania?
Skontaktuj się z nami

Nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię pytanie?
Wypełnij i wyślij poniższy formularz.

Skontaktuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i nazwisko
Pola wyboru
Pola wyboru (kopia)